Northern Track & Field League Meet #2

Yesterday saw the club take part in the second of four Northern Track and Field league meets. Unlike last time it was a real struggle to find members willing to take part, this mean certain events were left empty or only had one competitor, making it harder for the club to score points, this was a real shame as those who made the journey, either came away with personal bests or set club records. 7 new records set and 10 previous records broken (Thanks Paul for working that stat out).

A massive thanks to the following who all played their part in making sure we finished 6th despite having a smaller squad. Our team on the day: Dawn Broom, Valentina Wright, Annie Lightowler, Caroline Dean, John Broom, Paul Fryers, Peter Knight, Gary Dean, Tom Fryers, Keith Gordon and myself.

Womens 200M A

Pos Name Gun Time
 5  Annie Lightowler  41

Womens 200M B

Pos Name Gun Time
 4  Caroline Dean  56.2

Womens 400M A

Pos Name Gun Time
 3  Valentina Wright  84.4

Womens 800M A

Pos Name Gun Time
 4  Dawn Broom  3:00.4

Womens 800M B

Pos Name Gun Time
 4  Valentina Wright  3:19.0

Womens 1500M A

Pos Name Gun Time
 4  Valentina Wright  6:35.7

Womens 3000M A

Pos Name Gun Time
 4  Dawn Broom  13:02.0

Womens Hammer A

Pos Name Score
 6  Annie Lightowler  13.79

Womens Hammer B

Pos Name Score
 4  Caroline Dean  12.09

Womens Discus A

Pos Name Score
 5  Annie Lightowler  12.44

Womens Discus B

Pos Name Score
 4  Caroline Dean  11.08

Womens Javelin A

Pos Name Score
 5  Annie Lightowler  10.32

Womens Javelin B

Pos Name Score
 5  Caroline Dean  7.83

Womens Shot Putt A

Pos Name Score
 6  Annie Lightowler  4.72

Womens Shot Putt B

Pos Name Score
 4  Caroline Dean  4.17

Womens Long Jump A

Pos Name Score
 5  Annie Lightowler  2.57

Mens 100M A

Pos Name Gun Time
 7  Paul Fryers  15.3

Mens 100M B

Pos Name Gun Time
 5  Peter Knight  14.9

Mens 400M A

Pos Name Gun Time
 7  Peter Knight  71.8

Mens 800M A

Pos Name Gun Time
 3 Richard Hayes  2:19.4

Mens 1500M A

Pos Name Gun Time
 7  John Broom 5:23.4

Mens 1500M B

Pos Name Gun Time
 6  Tom Fryers  6:04.2

Mens 3000M S/Chase A

Pos Name Gun Time
 3  John Broom  13:51.7

Mens 3000M S/Chase B

Pos Name Gun Time
 1  Paul Fryers  14:30.6

Mens 5000M A

Pos Name Gun Time
 5  Richard Hayes  17:35.7

Mens 5000M  B

Pos Name Gun Time
 5 Gary Dean  20:11.8

Mens Hammer A

Pos Name Score
 7  Peter Knight  11.78

Mens Discus A

Pos Name Score
 5  Paul Fryers  19.72

Mens Discus B

Pos Name Score
 6  Gary Dean  9.35

Mens Javelin A

Pos Name Score
 6  Paul Fryers  24.56

Mens Javelin B

Pos Name Score
 7  Gary Dean  10.34

Mens Shot Putt A

Pos Name Score
 8  Gary Dean  3.58

Mens Long Jump A

Pos Name Score
 7  Peter Knight  3.99

Mens Long Jump B

Pos Name Score
 6  Tom Fryers  3.71

Mens Triple Jump A

Pos Name Score
 6  Paul Fryers  8.27

Mens High Jump A

Pos Name Score
 6  Tom Fryers  1.40

Mens 4 x 100M Relay

Pos Name Gun Time
 7  Richard Hayes, Gary Dean, Paul Fryers, Tom Fryers  67.7

Mens 4 x 400m Relay

Pos Name Gun Time
 6  Gary Dean, Richard Hayes, John Broom, Paul Fryers  5.16.6
This entry was posted in Results. Bookmark the permalink.

Comments are closed.